……kõik, mida peaksid teadma nende väikeste valgete punnikeste kohta nahal.

Miiliumid on väikesed nahale ilmuvad valged punnid, mida võib hõlpsalt valgepeadeks pidada. Kuid tegelikult on need väikesed valgu keratiini sisaldavad tsüstid. Need arenevad, kui surnud naharakkude tükid jäävad naha alla kinni ja moodustavad kõvad valged pallid. Hele värv on andnud neile hüüdnime “piimalaigud”, kuna esineb sageli väikelastel.
Miilium on tavaliselt valge, kuid ärritunud ja põletikulised miiliumid võivad olla kollased ja punased. Tavaliselt 1-2 mm läbimõõduga, ühtlased ja sfäärilised, ulatudes otse nahapinna alt välja. Miiliumit leidub tavaliselt nii lastel kui ka täiskasvanutel ja neid on erinevaid tüüpe. Miiliumid võivad tekkida spontaanselt, kuna nende ilmumiseks pole mingit kindlat põhjust. Kliiniliste uuringute kohaselt on miiliumit seostatud ka mõne geneetiliselt vallandatud nahahaigusega.
Miiliumid jagatakse tavaliselt kolme kategooriasse:
- Esimese kategooriasse kuuluvad miiliumid ilmuvad ilma põhjuseta- need on kaasasündinud, mida esineb kuni 50% vastsündinutel näol (eriti ninas), peanahas ja ülakehal. Need on kahjutud ja kaovad iseenesest ilma ravita nädalate jooksul.
- Teise kategooriasse kuuluvad suuremad miiliumi rühmad, mis ilmuvad aeglaselt ja esinevad kõige sagedamini noorematel naistel. Arvatakse, et neid vallandab ultraviolettkiirgus. Need miiliumid on põhjustatud naha kahjustustest. Selleks võib olla igasugune mehaaniline trauma (näiteks tugev laser või abrasiivne nahahooldus), mis loob ebahariliku paranemisprotsessi, mis viib keratiini kogunemiseni naha alla. Selle asemel arenevad miiliumid rasunäärmetes, rasu tootvates näärmetes või higinäärmetes.
- Kolmandasse kategooriasse kuulub haruldane vorm, mis tekib täiskasvanute nahal. Tekivad punased, paistes miiliumid. Tavaliselt põletikulisel nahal, kõrvade ja silmaümbruse piirkonnas.
Hoolduseks soovitatakse öösel kasutada õrna alfahüdroksühappe (AHA) ja beetahüdroksühappe (BHA) puhastusvahendi duot ning kasutada kreemi- või savipõhiseid tooteid koos selliste koostisosadega nagu piimhape, glükoolhape ja salitsüülhape. Samuti soovitatakse 1 kord nädalas teha puuviljahapetega ja puuviljaensüümidega maski et vähendada rasu ja pooride ummistust.
Kliinikutes ravitake laseriga.