
Oleme harjunud asju jagama ilusateks ja mitteilusateks või koledateks, headeks või halbadeks, odavateks või kalliteks ja tänu sellele on väga raske uskuda, et see, mis ühele lõhnab nii imeliselt, võib teise jaoks olla tõeline õudusunenägu. Sellise seisundi nimi on parfüümiallergia ehk täpsemalt allergia teatud lõhnaainete vastu.
Ebameeldivused kosmeetikatoote kasutamisel ei tulene sageli mitte koostisainetest, vaid tootesse lisatud lõhnaainetest. Miks neid siis ikka kasutatakse?
Lühidalt öeldes kasutab kosmeetikatööstus lõhnaained selleks et tagada tootele meeldiv aroom. Enamiku inimestes kosmeetikatoodete ostmisel mõjutab aroom, kui see ütleb et toode ei sobi, siis ei ole abiks ei müüa ladus jutt ei toote üliheadest ja tõestatud omadustest.
Teine, olulisem põhjus on asjaolu, et mõned koostisained nii looduslikud kui sünteetilised ei lõhna just kõige paremini. Lõhnaainete abil on võimalik nende loomul ebameeldiv lõhn märkamatuks muuta.
Kuidas lõhnaaineid saadakse?
Tegemist on erinevate komponentide seguga, mis võib sisaldada karboksüülhappeid, estreid, aldehüüde, ketoone, ja glükoole. Mõnikord võivad toodetes kasutatavad lõhnaained mõjutada toote omadusi muutes neid pehmemaks. Lõhnaainega liialdamine võib endaga kaasa tuua nahaärrituse ja allergiale sarnanevad sümptomid. Selline olukord on pannud tootjaid vähem kasutama lõhnaaineid. Sünteetiliste lõhnaainetega püütakse jäljendada looduslikke lõhnu.
Looduslikest eeterlikest õlidest valmistatakse toorainet. Looduslikult saadakse lõhnaaineid mitme erineva meetodi abil. (pressimine, leotamine, perkolatsioon, vesiaurdestilleerimine, ekstraheerimine.https://et.wikipedia.org/wiki/Lõhnaained
Tundlikule nahale lõhnaained ei meeldi. Mõned uuringud on tõestanud et naha seisundi nagu rosaatsea, ekseem ja psoriaas võivad ägeneda kokkupuutel lõhnaainetega. Samuti peaksid ettevaatlikud olema kõik kellel on tundlik nahk.
Kosmeetikasse lisatud lõhnaained olenemata vormist ja päritolust levitavad oma lõhna lendlevate koostisainete abil. Kui nad puutuvad kokku vastuvõtliku nahapinnaga tekib nahaärritus mis ei pruugi alati olla nähtav.
Allergia või ärritus, mis neil vahet on?
Allergia on immuunsüsteemi reaktsioon mille korral organism vabastab vastavaid kemikaale et sissetungijatega võidelda. Võitlusega kaasneb jooksev nina, kipitavad silmad ja muu sarnane. samas ärritaja ei provotseeri immuunsüsteemi kuid paneb samuti silmad kipitama ja nina jooksma. Tegelikult pole ka arstid jõudnud järeldusele kas lõhnaained põhjustavad allergiat või ärritust?
Lõhnaainetest tekkinud allergia rahuneb üldjuhul siis kui kontakt puudub.
Lõhnaainete ohtlikkus- kuivõrd allergia ise on juba ebameeldiv siis tuleb esmalt vältida kokkupuudet ärritajaga. Kosmeetikum mis sisaldab toksilisi aineid, imendub läbi naha organismi. Lõhnaainete osakesed liiguvad nina kaudu meie aju limbilisse keskusesse ning mõjutavad otseselt vaheajus asuvat hüpotalamust.
Lõhnaainete tundlikkuse sümptomid- selline tundlikus avaldub kipitavate silmade, jooksva nina ja nahaärritusena. Samuti võivad esineda peavalu, hingamisraskused, pigistustunne rinnus, hingeldamine, kinnine nina, aevastamine, kontaktdermatiit.
Lõhnaainete vabu juuksetooteid on tavaliselt raskem leida kui kosmeetika- ja kehahooldustooteid.